CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Mahir Başarır, Çorum’un gerek havaalanı, gerekse demiryolu taleplerinin yanı sıra hak ettiği tüm yatırımları almasının takipçisi olduklarını, TBMM’de bu konunun üzerine gideceklerini belirterek, “bizler yatırıma değil, batırıma karşıyız. Ülkenin ihtiyacının olduğu her yatırım yapılmalıdır, ancak gereksiz harcamalar kesilmeli, kamu araçlarından, lojmanlardan başlamak üzere tasarruf yapılmalı, kaynaklar halk için kullanılmalıdır” dedi. 

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Mahir Başarır, Çorum’da ‘Sorunu Biliyoruz, Çözeceğiz’ adıyla düzenlenen saha çalışmasına katıldı.
Beraberindeki partililerle Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Başarır, Çorum’un da içinde bulunduğu Samsun-Mersin limanını bağlayacak demiryolu projesinin çok önemli bir proje olduğunu söyleyerek, parti olarak konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.
CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Mahir Başarır, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Hanim Ergül, İl Genel Meclisi Üyeleri; Yıldız Bek, Suat Atalay, İlhami Türksal, Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz ve bazı parti yöneticileri, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’nı ziyaret etti. Ziyarete TSO Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.
TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, CHP’li Ali Mahir Başarır’a Çorum’un problemlerini ve sanayicilerin sorunlarınızı içeren bir dosya takdim etti.
Milletvekili Ali Mahir Başarır da yaptıkları istişareler neticesinde Çorum’da bazı problemlerin ve eksikliklerin olduğunu gördüklerini belirterek, “Hastanedeki eksiklikler, tren yolu, havaalanının bitmemesi. Çorum için Samsun-Mersin Limanını bağlayan tren yolunun bitmesi çok önemli. Bu proje beni çok heyecanlandırıyor. Bunun üzerine gideceğiz” dedi.

Çorum'a hızlı tren getirmeye, mevcut siyasilerin ömrü yetmeyecek! Çorum'a hızlı tren getirmeye, mevcut siyasilerin ömrü yetmeyecek!

Havaalanı yapılırken adil davranılması gerektiğinin altını çizen Başarır, Çorum’un daha iyi yerlere gelmesini istediklerini ifade ederek şunları kaydetti:
“11 yıldır Mersin’de de havaalanı bitmiyor. Niye Rize’de var da Çorum’da yok demem. Onlarında hakkıdır. Çorum’un da hakkıdır. Bu konuda adil olmak gerekir. Bununla ilgili elimizden geleni yapacağız. Parti olarak programımıza da koyacağız. Biz Çorum’un Türkiye’de daha fazla gelişmesini, sanayisinin daha fazla gelişmesini, gelişen makine sanayisinin daha iyi yerlere gelmesini istiyoruz. Bunu geliştirmek için ulaşım çok önemli. Bununla ilgili rapor hazırlayıp genel başkanımıza sunacağız.”

“SONBAHARDA SEÇİM YAPILMAZSA TÜRKİYE BİR KIŞI DAHA ATLATAMAZ”
Konuşmasında ekonomiye de değinen Başarır, Türk lirasının sürekli değer kaybettiğini ve ekonomi politikasının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türk lirası sürekli değer kaybediyor. Bu ekonomi Türkiye’yi bir felakete götürüyor. Şuanda paramız tarihinin en değersiz günlerini yaşıyor. Konut fiyatları yüzde 200 artmış. Bunlar makul gelmiyor. Türk parasının değerini korumadığımız sürece, uygun bir faiz politikası yürütmediğimiz sürece, kur politikalı olaydan kurtulmadığımız sürece ekonomi daha kötüye gidecek, özellikle yatırımda büyük zarar edeceğiz. Maalesef bu ülkenin ekonomistleri bunları görmüyor. Türkiye’deki ekonomi bir enkaza doğru gidiyor. Ben hukukçu olarak bunu görüyorum Bakan Nebati bunu görmüyor veya görmek istemiyor. 6 Kasım’da seçim gözüküyor. Bu bir öngörüdür. Sonbaharda seçim yapılmazsa Türkiye ve bu iktidar bir kış mevsimi daha atlatamaz. Önümüzdeki kış zamlardan ve hayat pahalılığından dolayı çok zor geçecek” diye konuştu.

KÖSE: “EKONOMİNİN KÖTÜYE GİTMESİNİN SEBEBİ İSRAF VE SAVURGANLIK”
CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse de ekonominin kötüye gitmesinin en büyük sebebinin israf ve savurganlık olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de ekonomi iyiye gitmiyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi israf ve savurganlıktır. Bunun yanısıra betona ve belki 50 yıl sonra bile ihtiyaç olmayacak yerlere viyadük, tünel, köprünün yapılmasından kaynaklı. Kıt kaynaklarımız verimli kullanılmıyor. Yolsuzluk tarafına girmek istemiyorum. Savaş halindeki Ukrayna’da bile 2022 enflasyonunun yüzde 7 olacağı civarında konuşuluyor. Rusya’da 16-17 civarında seyredileceği konuşulurken Türkiye’de 70’i aştı. Bu gidişat böyle sürdürülemez” şeklinde konuştu.

TAHTASIZ: “HAK ETTİĞİMİZ YATIRIMI ALAMIYORUZ”
CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız da Çorum’un çevre illerin çok fazla üzerinde ihracat yapmasına rağmen hak ettiği yatırımı alamadığını dile getirerek, “Toprak sanayisi Çorum’un belkemiği fakat nakliye fiyatlarından dolayı büyük güç kaybetti. Yumurta sektörü yine öyle. Sanayicimiz, esnafımız, çiftçimiz, esnafımız zor durumda. Asgari ücretle geçinmek herhangi bir vekile ya da millete reva görenlere versek de Çorum’un en ücra köşesinde geçinebiliyorlar mı görsek” ifadelerini kullandı.
Tahtasız, Çorum’da yarım kalan yatırımların tamamlanması, Mersin limanı ile Samsun limanının buluşturulması gerektiğini dile getirdi.
CHP ve TSO heyeti daha sonra karşılıklı istişarelerde bulunarak Çorum’un temel sorunlarını masaya yatırdı.