TÜİK atık su verilerini açıkladı

TÜİK Samsun Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı Belediye Atıksu İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre Çorum'da 16 belediyenin tamamında kanalizasyon şebekesi ile toplanan 27,7 milyon metre küp atık suyun yüzde 88'i akarsuya ve yüzde 12'si diğer alıcı ortamlara deşarj edildi. Ülkemizde bin 399 belediyeden bin 375'ine kanalizasyon şebekesi ile hizmet verildi. Kanalizasyon şebekesi ile toplanan 4,8 milyar metre küp atık suyun yüzde 46,9'u akarsuya, yüzde 40,7'si denize, yüzde 3,1'i baraja, yüzde 1,4'ü göl-gölete, yüzde 0,4'ü araziye ve yüzde 7,5'i diğer alıcı ortamlara deşarj edildi.

DEŞARJ EDİLEN ATIK SULARIN YÜZDE 86,8'İ ARTIRILDI

Çorum'da belediyelerce kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 27,7 milyon metre küp suyun 24 milyon metre küp atık su arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atık suyun yüzde 99,4'üne biyolojik yüzde 0,6'sına diğer arıtma uygulandı.

Ülkemizde kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 4,8 milyar küp atık suyun 4,2 milyar küpünü atık su arıtma tesislerde arıtıldı. Arıtılan atık suyun yüzde 47,9'una gelişmiş, yüzde 27,6'sına biyolojik yüzde 24,2'sine fiziksel ve yüzde 0,3'üne doğal arıtma uygulandı.

Ülkemizde kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 4,8 metre küp atık suyun 4,2 milyar metre küpü atıksu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atık suyun yüzde 47,9'una gelişmiş, yüzde 27,6'sına biyolojik, yüzde 24,2'sine fiziksel ve yüzde 0,3'üne doğal arıtma uygulandı. Arıtılan atık suyun yüzde 45,1'i akarsuya, yüzde 44,5'i denize, yüzde 2.5'i baraja, yüzde 1,2'si göl-gölete, yüzde 0,3'ü araziye ve yüzde 6,4'ü diğer alıcı ortamlara deşarj edildi. Arıtılan atık suyun yüzde 2,3'ünün sanayi, tarımsal sulama vb. alanlarda yeniden kullanıldığı belirlendi.

Çorum'da kanalizasyon şebekesi ile belediye nüfusunun yüzde 98,6'sına hizmet verildi. Çorum'da kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusu içindeki payı yüzde 98,6 olarak tespit edildi. Atık su arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranı ise yüzde 81,6 olarak hesaplandı.

Ülkemizde ise kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusu içindeki payı yüzde 90,7 olarak tespit edildi. Atık su arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranı ise yüzde 78,7 olarak hesaplandı.

Çorum'da deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atıksu miktarları 194 litre olarak hesaplandı.

Çorum'da belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 194 litre olarak hesaplandı.

Türkiye'de ise Belediyeler tarafından kanalizasyon şebekesi ile deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atık su miktarı 188 litra olarak hesaplandı. Üç büyük şehirde ise günlük kişi başı ortalama atık su miktarının İstanbul için 262 litre, Ankara için 126 litre ve İzmir için 176 litre olduğu tespit edildi.

TÜİK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.