‘Engelliler Toplumun Ayrılmaz Bir Parçasıdır’
Türk-İş İl Temsilcisi ve Şeker-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman, 3 Aralık Dünya Engelliler günü ile ilgili bir mesaj yayımladı.
Türk-İş İl Temsilcisi ve Şeker-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman’ın mesajı şu şekilde;
"Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından 03 Aralık günü "Dünya Özürlüler Günü" olarak kabul edilmekte, yapılan etkinliklerle engellerin sorunlarına dikkat çekilerek çözümü yönünde yapılan çalışmalar değerlendirilmektedir.
Toplumu oluşturan tüm bireyler eşit hak ve özgürlüklere sahiptir. Engelli vatandaşlarımızın yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba gösterilmesi, Devlet ve toplum olarak temel sorumluluğumuzdur.
Toplumun ayrılmaz bir parçasını oluşturan engelli vatandaşlarımızın üretken ve paylaşımcı bir yaşam sürmelerinde, toplumsal bilincin geliştirilmesi de büyük önem taşımaktadır.
Tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya; engellilerimizin yaşamdan kopmamalarını sağlamak için yürütülen çalışmalara destek olmaya ve zorlukları hep birlikte paylaşmaya davet ediyorum.
Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engellilerin çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin en önemli hedefidir. Bu nedenle Devletimiz ve Hükümetimiz, engelli vatandaşlarımızın bakımının yapılması, sosyal çevreye uyum sağlaması, yeterli eğitimi alması, sağlık ve istihdam gibi haklardan yararlanmaları için çıkardığı yasaları uygulamaya koymaktadır. 
Ancak, doğuştan veya herhangi bir hastalık, kaza ya da başka nedenlerle engelli hale gelen vatandaşlarımızın, sorunlarının çözümü, üretken ve katılımcı bir hayat sürme beklentilerinin karşılanması, Devletimizin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızın katkıları ile daha kolay sağlanabilecektir. Bu yönüyle, engellilere sağlanan imkânların yaygınlaştırılması için hepimize önemli görevler düşmektedir. 
Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engelli vatandaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Çeşitli zorluk ve engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve yaşamlarını onurlu bir şekilde sürdürmek için ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımıza her fırsatta sahip çıkarak eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeliyiz. Bu davranış hem dini inancımızın hem de milli kültürümüzün bir gereğidir. 
3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, yaşanmakta olan tüm sorunların en kısa süre de çözüme kavuşturulmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza huzur içerisinde yaşayacakları bir ortamın sağlanmasını diliyorum.”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.