Kürsüye çıkmak ve konuşmak şart oldu

Sunat, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’ye seslenerek, “Kimsenin adamı, kimsenin tarafı değilsin, olmamalısın” dedi.

Almanya'da meydana gelen ırkçı saldırıda hayatını kaybeden kişilere Allah'tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Şenol Sunat, “Çorum, son elli yılda kendi imkanlarıyla sanayileşmesini gerçekleştirmiş ve zamanın gereklerine uygun olarak sektörel dönüşüme ayak uydurmaya çalışan, girişimci, yenilikçi ve çalışkan insanların yaşadığı bir Anadolu kentidir. Tarihiyle, kültürüyle, ekonomiye olan katkısıyla ve ihracat performansıyla önde gelen bir şehrimizdir Çorum. Çorum ilimizin 2019 yılı ihracat tutarı 423 milyon dolar civarındadır. Çorum, ihracatı ithalatının üstünde olup dış ticaret fazlası olan ve ülkemize bu konuda katkı sağlayan ender illerden bir tanesidir” ifadelerine yer verdi.

“BİZİM İÇİN HER KARIŞ VATAN TOPRAĞI AYNI DERECEDE KIYMETLİDİR”

“Çorum aynı zamanda bir kültür başkentidir. On beş bin yıllık geçmişi ve merkezî ticaret yollarına olan yakınlığıyla tarihin her döneminde önemini korumuş olan Çorum ilimiz, tarihî, kültürel ve doğal değerleriyle turizm yatırımları için de cazip imkânlar sunmaktadır. Turizm açısından Çorum'un tarihî değerlerinin daha iyi tanıtılması ve gerekli yatırımların bir an önce yapılması gerekmektedir” diyen Sunat, “Çorum ilimizin ihracatının ve kültürel cazibesinin artırılabilmesinin önündeki en büyük engel lojistikte ve ulaşımdaki zorluklardır. Lojistik merkezi kurulması sanayi, yatırım, ekonomi, istihdam ve kalkınmaya da büyük oranda katkı sağlayacaktır. "Sanayisini kendi imkânlarıyla geliştiren, ihracatı yarım milyar dolara yaklaşmış, binlerce yıllık bir kadim tarihe ev sahipliği yapan bu şehirde -yıllar önce söz verildiği hâlde- nasıl havalimanı ve demir yolu yapılmaz?" diye ilgili bakanlığa soru önergesi verdim. İktidarın bir Çorum milletvekili bize hak vereceği yerde basın aracılığıyla bize akıl vermeye çalıştı, "Siz Ankara Vekilisiniz, size ne Çorum'dan." dedi. Bilmiyorlar ki bu sayın vekiller, bizim için her karış vatan toprağı aynı derecede kıymetlidir. Daha sonra, Bakanlık önergemize cevap verdi ve dedi ki: "Çorum'a havalimanı yapmayacağız. Demir yolunun etüdü de daha 2020 yılının sonunda bitecek." yani özetle "Çorumlular, havalimanını unutun, demir yolunu da daha çok beklersiniz." Değerli milletvekilleri, bu cevaptan sonra bu kürsüye çıkmak ve konuşmak şart olmuştu.

Çorum bu kadar önemli bir şehir ama Çorum'a sahip çıkan yok. Çorumlular AK Parti iktidara geldiğinden beri büyük bir teveccüh gösterdiler. Bu şartlarda bile 4 milletvekilinin 3'ü AK Parti'li. Bir Çorum iktidar milletvekili çıkıp da "Bu şehre bu reva mıdır?" diye sormuyor. İşte bu yüzden ben soruyorum, işte bu yüzden ben takip ediyorum ve sonuna kadar da dile getireceğim” açıklamalarında bulundu.

“KİMSENİN ADAMI, KİMSENİN TARAFI DEĞİLSİN”

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat , “Geçen aylarda Çorum Osmancık'ta kız öğrenci yurdunda doğal gazdan 105 öğrencinin zehirlendiği basına intikal etti. Valiyi arıyorum, Vali Bey telefonlara çıkmıyor hatta geri dönme nezaketinde bile bulunmuyor. Çorum Valisi Mustafa Çiftçi'ye buradan sesleniyorum: Eski Meclis Başkanı Sayın Kahraman'ın Özel Kalem Müdürlüğünden sonra Vali yapıldın. Siyaset yapamazsın Sayın Vali, kimsenin adamı, kimsenin tarafı değilsin, olmamalısın. Devlet terbiyesi bunu gerektirir” dedi.

“SOĞAN İHRACATI KISITLANDI”

Sunat, “Çorum peş peşe intiharlarla sarsıldı. Son bir ay içinde gencecik 3 kişi, 2'si kendini asarak, 1'i bileklerini keserek intihar etti, ekonomik sıkıntılardan. Soğan ihracatı kısıtlandı, soğan üreticileri yollara döküldü; dışarıdan ithal edilen soğanlar yüzünden ellerindeki soğanlar çürümeye bırakıldı. Hani, hatırlarsınız, geçen sene terörist ilan edilmişlerdi soğan üreticileri.Ülkemizin kiremit tüketiminin yüzde 40'ını, tuğla tüketiminin yüzde 10'unu karşılayan Çorum'da artık kiremit fabrikaları kapatılıyor; çoğu kapandı, kalanlar da kapatılıyor.

Evet, ceviz üreticileri, çeltik üreticileri birçok sıkıntıyla boğuşuyor. Bizler, İYİ Parti olarak Çorum'dan milletvekili çıkaramadık ama Çorum ilimizin her türlü mağduriyetinin giderilmesi noktasında var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Belki bu gayretimiz birilerine ders olur; ekmeğini yedikleri, suyunu içtikleri şehre olan borçlarını ödemek için rantın değil, Çorumluların yanında olurlar” şeklinde konuştu.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.