banner1752

‘Sağlık Çalışanları İstek Dışı Tayin Mağduru’
Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, sağlık çalışanlarının ani bir kararla ve istekleri dışında tayin edildiğini belirterek, “Sağlık çalışanlarını böyle bir kölelik düzeni altında baskıcı bir yöntemle zorlamak hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir. Burası Muz Cumhuriyeti de değildir. Hiç kimse kafasına estiği gibi çalışanın hakkıyla hukuku ile oynayamaz. Sağlık çalışanlarına keyfe keder yaptırımlarla çile çektirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur” dedi.
M. Fatih Gök, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı kamu hastaneleri birliklerinin fiilen uygulamaya geçmesiyle sağlıkta yeni bir yönetim tarzı oluşturulduğunu hatırlatarak, yeni uygulamaların birçok aksaklığı ve haksız atamaları da beraberinde getirdiğini kaydetti. 
Gök, “Birileri bakanla poz vermeyi, pinpon oynamayı en büyük sendikal faaliyet olarak çalışanlara dikte ededursun, biz Türk Sağlık-Sen olarak muhatabımız kim olursa olsun haksızlık karşısında suskun kalmayacağız. Vatandaşımızın sağlık hakkını da çalışanlarımızın haklarını da sonuna kadar korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Gök’ün konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Sağlık Bakanlığı Teşkilat Kanunu’ndaki değişiklikle 2 Kasım 2011 tarihinden sonra 4 ayrı kurumda hizmet vermeye başladı. Kasım 2012 tarihinden itibaren de illerimizde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı kamu hastaneleri birlikleri fiilen uygulamaya geçerek sağlıkta yeni bir yönetim tarzı oluşturuldu. 
Yeni yapılandırma sürecinde çalışanların mağduriyeti ve sağlık hizmetlerinde olası aksaklıklar konusunda görüşlerimizi ifade etmiştik. Gün geçtikçe ortaya çıkan yeni uygulamalar ne yazık ki bizi haklı çıkarmıştır.
Bu uygulamalardan biri de dün yaşanmış, sağlık çalışanları istekleri dışında tayine maruz bırakılarak şok yaşatılmıştır. Halk Sağlığı Kurumu ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapan bazı tıbbi sekreter, sağlık memuru, ebe ve hemşire arkadaşlarımızın istek dışı tayinleri yapılmış ve kurumlar arası geçişle, hastanelere görevlendirilmişlerdir. İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışanlar Halk Sağlığı Müdürlüğüne verilmiştir.  İstek dışı bu tayinlerle kimin neye hizmet ettiğini anlamak gerçekten zordur.
Kurumlar arasında gerçekleştirilen bu nakiller hukuka alenen aykırıdır. Bu istek dışı kabul edilemez tayinler bir günde oldubittiye getirilmiştir. Tamamıyla haksız ve hukuksuz olan bu işlemde zahmet edip çalışanlara haber bile verilmemiştir. Ne talepleri alınmıştır, ne de tayin edileceksiniz denilmiştir. Sabah gittikleri kurumlarında artık oranın çalışanı olmadıklarını öğrenmişlerdir.
Bu çalışanlar bir hukuksuzluk yapmamışlardır. Herhangi bir kusurları da yoktur. İstek dışı tayine maruz bırakılacak davranışları da olmamıştır. Ama resen tayine maruz bırakılmışlardır.  Çalışanın isteği ve iradesi dışında yapılan bu tayinlere imza atanlar büyük bir vebal altına da girmişlerdir. 
Neresinden tutsanız elinizde kalacak böyle bir yönetim tarzını eleştirmeye kelimeler cümleler yetersiz kalmaktadır.
Biz istediğimizi yaparız, biz yaptık oldu, buna uyacaksınız diye düşünen bir zihniyetin uygulaması da ancak böyle olurdu diye düşünüyoruz.  Adaletten, demokrasiden, hukuktan kul hakkından bi haber olanlar ancak böyle bir işe imza atabilirler. 
Sağlık çalışanlarını böyle bir kölelik düzeni altında baskıcı bir yöntemle zorlamak hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir. Burası Muz Cumhuriyeti de değildir. Hiç kimse kafasına estiği gibi çalışanın hakkıyla hukuku ile oynayamaz. Sağlık çalışanlarına keyfe keder yaptırımlarla çile çektirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. 
Birileri bakanla poz vermeyi, pinpon oynamayı en büyük sendikal faaliyet olarak çalışanlara dikte ededursun, biz Türk Sağlık-Sen olarak muhatabımız kim olursa olsun haksızlık karşısında suskun kalmayacağız. Vatandaşımızın sağlık hakkını da çalışanlarımızın haklarını da sonuna kadar korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.
Biz Türk Sağlık-Sen olarak her şeyle rağmen doğru bildiğimiz yolda yürümeye ve çalışanlara hizmete devam edeceğiz. Bu yanlıştan dönülmesi içinde bugün çağrımızı yapıyoruz. Konuyu mahkemelere taşımaktan asla çekinmeyeceğiz. Çalışanların hakkını kimse göz göre göre yiyemez.”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.