banner1672

‘Radyoloji Çalışanlarına İyi Haber’
Çorum Sağlık Sen Şube Başkanı Ahmet Saatçi, radyoloji çalışanlarının haftalık 25 saatten 35 saate çıkarılan çalışma saatiyle ilgili sendikaları tarafından açılan dava neticesinde, 35 saat çalıştıran idarenin işlemini durdurduğunu bildirdi. İdareleri radyoloji çalışanlarına karşı insafa davet eden Saatçi, “Hatay İdare Mahkemesi, Tam Gün Yasası ile haftalık çalışma süreleri 25 saatten 35 saate çıkarılan radyoloji çalışanlarını ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Sağlık-Sen, Antakya Devlet Hastanesi'nde röntgen teknisyeni olarak çalışan üyesi adına idare mahkemesine açtığı davada, hastane idaresinin, haftalık çalışma süresinin 25 saat olarak uygulaması talepli başvuruyu reddeden işleminin yürürlüğünün durdurulmasını ve iptalini istedi. Davayı görüşen mahkeme, radyoloji çalışanlarına 35 saat uygulamasındaki hukuksuzluğa vurgu yapan önemli bir karar verdi. Mahkeme kararında, haftalık çalışma süresini 25 saatten 35 saate çıkaran 5947 sayılı Yasa'nın, idareye doğrudan 35 saat çalıştırma hakkı vermediğine dikkat çekilerek şöyle denildi: "Uyuşmazlık konusu olayda; 5947 Sayılı Yasanın yürürlüğe girmesi üzerine, yasa maddesinde azami olarak öngörülen haftalık 35 saat (günlük 7 saat) çalışma süresinin doğrudan uygulamaya konulduğu, yasa maddesinin 2. tümcesinde yer alan "Sağlık Bakanlığı'nca söz konusu yasa maddesinin yürürlüğe girmesinden sonra çıkarılacak yönetmelikte belirtilen radyasyon dozu limitlerinin çalışılacak sürenin belirlenmesinde ayrıca dikkate alınacağı" hükmünün göz önünde bulundurulmadığı anlaşılmaktadır. Bu duruma göre idarece söz konusu Yasa maddesinin 2. tümcesinde yer alan hüküm dikkate alınmayarak doğrudan genel bir yazı ile azami çalışma süresi olarak belirlenen haftalık 35 saate göre çalışma saatlerinin uygulamaya konulmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.
Mahkeme bu kararıyla bir yanlışa daha dur demiştir. Sendika olarak her zaman savunduğumuz, yanlışların mahkemeler tarafından düzeltilmesi değil idareler tarafından yanlışa meydan verilmemesidir. Mahkeme kararının bu konuda yanlış yapan tüm idareler tarafından dikkate alınmasıdır. Geciken adaletin adalet olmayacağını sürekli ifade ediyoruz. Bu nedenle idareler tarafından Radyoloji birimlerinde haftalık 35 saat mesai uygulamasıyla çalışanların radyasyona maruz kalma süreleri arttığı için, düzenli ve sağlıklı ölçümler yapılamadığı ortamlarda uzun süreli çalışmalar radyoloji çalışanlarının hayatını tehdit ettiğini hiçbir idare göz ardı etmemelidir” ifadelerine yer verdi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.