Göğüs Hastanesi’nde Kapsamlı Modernizasyon
Çorum Göğüs Hastalıkları Hastanesinde yeni bir dönem başladı.
Hastanede hasta ve çalışan memnuniyetini artırmak amacıyla bir dizi çalışma ve yenilik yapıldı.
Hastane Bilgi Yönetim firmasının değişmesiyle birlikte entegre edilen KİOSK sistemi ile hastalar artık girişte kayıt almak için beklemekten kurtuldu.
KİOSK sistemi ile muayene veya kontrole gelen vatandaşlar TC Kimlik Numarasını yazarak istediği doktordan 15-20 saniye gibi kısa bir sürede kayıt alabilir hale geldi.
Böylece eski sistemde yaşanan ve hastaların kayıt yaptırmak için uzun bekleyişlerinin önüne geçilmiş oldu.
Hasta memnuniyetini öncelik alan Çorum Göğüs Hastalıkları Hastanesi, KİOSK Sistemi ile Çorum’da bir ilki başararak, diğer hastanelere örnek oldu.
Bu sistem için kullanılan üç adet cihaz ile sağlığa ulaşımı en kısa süreye indirmiş olacak.

ENJEKSİYON ODASI
Hastanedeki Enjeksiyon Odası daha önceden acil poliklinik odasının karşısında bulunuyordu.
Burada muayene için bekleyen hastalarla karışıyor yoğunluk fazlalaşıyordu.
Bunu önlemek için yalnızca enjeksiyon amacıyla gelen hastalar, acilin giriş kısmına alınarak burada oluşan kalabalık azaltıldı.
Enjeksiyon için gelen hastaların bekletilmeden tedavisi sağlandı.
Enjeksiyon odası yeniden dizayn edilerek, daha ergonomik hale getirildi ve tıbbi atıkların daha kolay bir şekilde toplanması sağlandı.
Böylece kesici-delici alet yaralanmaları olayının azaltılması sağlandı.
Acil girişinde daha önceden sedye ve tekerlekli sandalye için bulunan alana koltuklar konularak bekleyen hastaların oturması sağlandı.


GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILDI
Acil servisteki hasta ve çalışan güvenliği adına güvenlik kontrol noktası yeniden düzenlendi.
Burada 24 saat sürekli güvenlik görevlisi konumlandırıldı ve sürekli kamera kayıtları ile takipler yapılarak, acil girişi daha güvenli hale getirildi.

DENLENME ODALARI YENİLENDİ
Daha önceden personel dinlenme odası acil poliklinikle iç içe bulunuyordu. Dolayısıyla çalışan açısından ve hastalar açısından olumsuz bir görüntü mevcuttu.
Personel dinlenme odası acil ortamından daha uzak bir yere taşınarak, çalışan memnuniyeti sağlandı.
Hastanede gözlem odası küçüktü burada sağlık personeli yerin darlığından dolayı sürekli konumlandırılamıyordu.
İl Çevre Müdürlüğünün onayı alınarak. mühendislerin değerlendirmesi ile üç oda birleştirilerek büyük bir gözlem alanı oluşturuldu.
Bu alanda sürekli olarak en az iki sağlık personeli olacak şekilde görevlendirme yapıldı.
Böylece daha güvenilir ve sağlıklı bir şekilde hastaların takip ve tedavileri sağlandı.
Acil poliklinik odası yeniden düzenlenerek, daha ergonomik hale getirildi.
Nöbetçi hekim için ayrılan dinlenme odası önceden acil polikliniğinden oldukça uzakta bulunuyordu. Bu durum acil duruma müdahale de zorluklara yol açıyordu. Doktor dinlenme odası acil polikliniğine yakın bir konuma getirildi.
Önceden kan alma odası, idrar laboratuarı ve hemogram cihazı aynı alanda bulunuyor, kalite standartları, hasta ve çalışan memnuniyeti açısından olumsuzluklar içeriyordu.

KAN ALMA BÖLÜMÜ MODERN HALE GELDİ
Kan alma odası, poliklinik katına taşındı. Kan alma koltuğu sayısı artırıldı, daha aydınlık, daha modern ve daha ergonomik hale getirildi.
İdrar laboratuarı ve hemotoloji laboratuarları ayrıldı.
Hasta ziyaretleri acil servisten girilerek birçok koridordan geçildikten sonra yapılıyordu. Acil girişinden ziyaret kaldırıldı. Direkt olarak yataklı kısımdan ziyaret imkanı sağlandı. Burada 24 saat güvenlik görevlisi bulundurularak, hasta ve çalışan güvenliği ile memnuniyeti sağlandı.
Daha önceden 1. katta servis hastaları ile yan yana bulunan sanayi tipi bulaşık makinesi. (uzunluğu 5.5 metre) hastaları buhar ve sesi ile rahatsız ediyordu.
Bulaşık makinesinin bulunduğu odanın önü kirli bir görünüme sahipti. Bulaşık makinesi mutfak katında bulunan koridor ve küçük bir deponun birleştirilmesi ile oluşturulan yeni bir odaya taşındı. Böylece hem mutfak daraltılmadı hem de 1. kat klinik servisinde olmaması gereken bulaşık makinesi taşınarak bu olumsuz görüntü düzeltildi.

MODERN MESCİT
Daha önceden bodrum katında morga çok yakın konumda bulunan mescit, hastalar ve personel açısından ürkütücü bulunuyordu. Bulaşık makinesinden boşalan 1. katta yer alan oda düzenlenerek modern bir mescit yapıldı. çalışan ve hasta memnuniyeti sağlandı.
Solunum fizyoterapisi yapılan alan, Türkiye’de ender bulunan bir bölüm bu bölümde koşu bandı gibi spor aletleri de mevcut. Çalışan memnuniyeti oluşturmak ve obesiteyle mücadele etmek için bu bölümde personel dinlenme saatlerinde 12:00-13:00 ve 16:00-18:00 saatlerinde fizyoterapist ve diyetisyen eşliğinde hastane personelinin yararlanması sağlandı.

BİYOKİMYA LABORATUARI
Laboratuar hizmeti hastane poliklinik katında bulunan laboratuar, kan alma biriminde hizmete başladı. Aynı anda 3 hastadan kan alma imkanına sahip olunan birimde deneyimli 4 personel hizmet vermektedir.
Biyokimya laboratuarında; biyokimya cihazı 4 adet (2 rutin- acil –nefolometre), hemogram cihazı 2 adet, hormon –elisa cihazı 3 adet, koagülasyon cihazı 1 adet, sedimantasyon cihazı 1 adet, kan gazı cihazı 1 adet, tam otomatik idrar 1 adet cihazı bulunuyor.
laboratuarda hastane dışında merkez laboratuarı görevini de yürütüyor.
Laboratuar, Çorum merkez, Laçin, Ortaköy, Oğuzlar ve Dodurga ilçelerinde bulunan yaklaşık 100 aile hekimine laboratuar hizmeti veriyor.
Laboratuarda aylık olarak yaklaşık 30 bin 000 hastaya 140 bin 000 test çalışılmaktadır.
Laboratuar, deneyimli 14 personel ile bu hizmeti veriyor.

RÖNTGEN SERVİSİ
Hastanenin röntgen servisi özellikle kış aylarında günde ortalama olarak 300-350 hastaya iki adet röntgen çekim odasıyla, röntgene gelemeyen ya da durumu ağır olan hastalara ise iki adet seyyar röntgen cihazıyla hizmet veriliyordu.
Teknolojik olarak kendimizi yenileyen hastane, 10 Mart 2016 tarihinden itibaren dijital röntgen çekim cihazını da hizmete sundu.
Bu sayede röntgen çekim oda sayısı üçe çıkararak hastaların çekim için bekleme ve sonuç alma süreleri azaltıldı.
Dijital röntgenin en önemli özelliği bir önceki nesil röntgen çekimlerinde kullanılan kasetlere artık ihtiyaç duyulmaması, üzerindeki dedektörler sayesinde çok yüksek kalitedeki görüntüyü çok düşük radyasyonla çekmesi ve alınan görüntüleri hızlı bir şekilde doktora göndermesidir.
Hatta hasta daha röntgen çekim odasından çıkmadan doktoru görüntüye bakabilmektedir. Bu sayede düzenli ve sorunsuz bir iş akışı ile hizmet kalitesi artırılmış oldu.
Yapılan bütün röntgen çekimlerinin görüntüleri dijitalize olarak bilgisayar ortamında saklanırken, pacs sistemi sayesinde polikliniklere gönderilmekte ve dileyen hastalara sonucu CD ortamında veriliyor.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.