Burun Tıkanıklıklarında Radyofrekans Cerrahisi

Çorum Özel Elitpark Hastanesi, burun tıkanıklıklarında en ileri teknoloji "Radyofrekans Cerrahisi"ni uyguluyor.
Burun tıkanıklığı kişinin hayat kalitesini ve sağlığını bozuyor.
Özel Elitpark Hastanesi KBB Bölümü, burun tıkanıklığı sorununu dünya standartlarında uyguladığı “radyofrekans cerrahisi” tedavi etmekte.
Ameliyat sonrası hastalar bir gün sonra normal yaşantılarına dönebiliyor.
Özel Elitpark Hastanesi KBB Bölümü’nden  Op. Dr. Bekir Ozan Elverici ve Op. Dr. Celal Arslan, burun tıkanıklıklarının nedenleri, belirtileri ve ‘radyofrekans cerrahisi’ ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Elverici ve Arslan, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
"Burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir? Burun tıkanıklıklarının çocuklardaki nedenleri: Yeni doğanda burun tıkanıklığı çok önemli ve hayati bir belirtidir. Burun arkasındaki açıklıkta (koanal atrezi) bir gelişme anomalisi nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durum doğumdan hemen sonra hastane koşullarında tanınarak gerekli önlemler alınır. Bebeklik ve çocukluk dönemi burun tıkanıklıklarının en sık rastlanılan nedeni ise halk arasında “geniz eti” denilen adenoid büyüklüğüdür. Geniz etinin arka burun boşluğunu tamamen tıkıyor olması ya da orta kulak ve/veya sinüslerle ilgili hastalıklara yol açması, ameliyatla tedaviyi gerektirebilir. Bu ameliyat teknik olarak küçük, fakat özellikli bir ameliyat olarak kabul edilir ve başarısı da yüksektir. Çocuk burun tıkanıklıklarının önemli bir sebebi de çocuk sinüzitleridir. Bu durum özellikli ve sabırlı bir ilaç tedavi sürecini gerektirir. Alerjik sebepler ve bazı gelişimsel anatomik koşullarda da burun tıkanıklığı yapabilir. Çocuklarda tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı burun içerisine sokulmuş bir yabancı cisim nedeniyle olabileceği için ayrıca dikkat çekici kabul edilmelidir. Nadiren çocuklarda burun tıkanıklıkları iyi veya kötü huylu tümörlere bağlı olabilir.
Burun tıkanıklıklarının erişkinlerdeki nedenleri: Erişkinlerde en sık burun tıkanıklığı sebebi halk arasında kemik eğikliği olarak bilinen, burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması halidir. Bu duruma septum deviasyonu denilir ve genellikle burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların (konkaların) şişmesi ile birlikte olduğunda burun tıkanıklığı daha şiddetlidir. Kemik eğikliği burun içerisinden yapılan bir ameliyatla düzeltilmeyi gerektirebilir. Erişkin burun tıkanıklıklarının diğer önemli sebepleri; sinüzitler, alerjik koşullar, polipler, horlama-apne sendromu ve daha nadiren iyi ve kötü huylu tümörlerdir.

BURUN TIKANIKLIĞI OLAN HASTA ŞİKÂYETLERİ NELERDİR?
- Devamlı ağız solunumu yapmak zorunda kalır; Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları olur ve müzminleşmiş farenjit gelişir.
- Horlama ve uyku bozuklukları gelişir
- Akciğer ve kalp problemlerini ağırlaştırır
- Sabahları ağız kuruluğu gelişir
- Cinsel fonksiyon bozuklukları olur
- Psikolojik sorunlar gelişmesine yatkınlık olur
- Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşma gelişir
- Çocuklarda geceleri altını ıslatma problemleri olur
- Yol yürüme, merdiven çıkma gibi olağan fiziksel hareketler güçleşir
- Spor yaparken, ağır fiziksel etkinlikler güçleşebilir
- Gebelikte yaşam kalitesini düşürür.
Burun tıkanıklığının kendisi başlı başına bir belirtidir ya da burun akıntısı, geniz akıntısı, burundan konuşma, koku kaybı, horlama, yüz ve baş ağrısı, çocuklarda yüzde ve dişlerde şekil bozukluğu, işitme kaybı, kişilik değişimleri gibi belirtilerle beraber bulunabilir.

BURUN TIKANIKLIKLARININ ÖNEMLİ NEDİR?
Burun tıkanıklıkları komşu organlar olan kulaklar ve sinüsler ile ilgili hastalıklara yol açabilmektedir. Özellikle çocuklarda yüz kemiklerinin gelişimini, dişlerin düzgün çıkmasını ve zihinsel etkinleri olumsuz etkileyebilir. Burun tıkanıklıkları akciğer hastalıkları ve kalp hastalıklarının gelişimi üzerinde de olumsuz etki yapmaktadır.

BURUN TIKANIKLIKLARININ TEDAVİSİ NEDİR?
Tedavide radyofrekans cerrahisi:
Özel Elitpark Hastanesi KBB Bölümü’nde, radyofrekans cerrahisi ile dünya standartlarında tedaviler başarı ile uygulanmaktadır. Yüksek frekanslı bir elektrik akımı olan radyofrekans dalgaları, dokuda, odak alanda sınırlı ve etkili bir ısı oluşturmaktadır. Lazer ve radyofrekans yardımı ile yapılan konka ameliyatları ile hastanın aynı gün taburcu edilmesi ve çoğu kez tampon kullanımının gerekmemesi gibi belirgin üstünlükler de önemli gelişmelerdir. Hasta ameliyattan bir gün sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir.

HORLAMA VE UYKU APNESİNDE DE UYGULANMAKTADIR
Yüksek frekanslı bir elektrik akımı olan radyofrekans dalgaları ile sorunlu olan bölgede oluşturulan kontrollü yara izi yapısı, dokuda büzüşmeye ve buna bağlı olarak yumuşak damağın yukarı çektirilmesine ve de hava pasajının genişletilmesine sebep olur. Bu uygulamada, birkaç seanslık tedavi ile horlamada belirgin düzelme sağlanmaktadır. Ayrıca, basit ağrı kesicilerle giderilebilen, kısa süreli ağrı dışında hastayı kısıtlayıcı bir olumsuz etki gözlenmemektedir. Aynı uygulama dil kökündeki büyümeler için de kullanılabilmekte ve böylece apne nöbetleri engellenebilmektedir. Radyofrekansın horlama cerrahisinde bir diğer kullanım yeri burun yan etlerinin küçültülmesi (konka redüksiyonu) operasyonlarıdır. Burada da kanama riski hemen hiç olmadığı için buruna tampon koyma gereği yoktur."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.