“Her türlü desteğe hazırız”

Ahmet Saatcı ziyarette yaptığı açıklamada,"İnsanlığı tehdit altına alan Covid-19 salgınının tüm dünyada ve ülkemizde bir an önce sonlanmasını ümit ediyor, insanlığı tehdit eden bu virüs karşısında vatandaşlarımızdan; Bu süreçte devletimiz ve yetkili makamlar tarafından alınan tedbirlere azami hassasiyetle uymalarını talep ediyoruz. Riskli alan ve ortamlarda görevlerini büyük bir özveriyle yerine getirmeye çalışan sağlık çalışanlarımıza yaratanımızdan kolaylıklar diliyoruz. Bu kapsamda hizmet veren sağlık çalışanlarının, çalışma şartlarını kolaylaştıran, koruyucu ekipman temini için azami gayret gösteren, başta sayın valimiz, il müdürümüz, başhekimlerimiz ve diğer yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Sağlık Bakanlığı'nın bu kriz döneminde sağlık çalışanlarına yönelik başlatmış olduğu esnek mesai konusunda başhekimlerimizin teklifi, il müdürümüzün onayı ile yürürlüğe geçirilen esnek mesai konusunda öncelikle ve özellikle bu hassas dönemde sağlık hizmetini aksatmayacak bir şekilde düzenleme yapan, zorlaştıran değil, kolaylaştıran, moral ve motivasyonu bozan değil, motivasyonu artıran, sağlık çalışanlarımızın hak ettiği kıymeti onlara gösteren tüm yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Bugüne kadar performans almayan çok sayıda sağlık çalışanımız vardı. Sağlık Bakanımız üç ay tüm sağlık çalışanlarına tavandan ek ödeme verileceği müjdesini verdi. Böyle zor bir dönemde en riskli görevi yürüten sağlık çalışanları için bu önemli bir karardır. Ancak performans almadan yıllarca çalışan sağlık çalışanlarımız tutması halinde nöbet ücreti almakta idiler. Esnek mesai uygulaması neticesinde nöbet tutan sağlık çalışanlarımızın nöbet ücreti konusunda da mağdur edilmemesi tüm yöneticilerimizden talebimizidir” ifadelerine yer verdi.

Hastanelerde hizmet veren yöneticilerin sahanın en iyi gözlemcileri olduğunu belirten Saatcı,"Sağlık hizmet sunumunu aksatmadan, en rantabl hizmetin nasıl verilebileceğini en iyi bilen kişiler hastane yönetimleridir. Bu nedenle her sağlık kurum ve kuruluşunda tek tip bir çalışma modeli öngörmek, buna ilişkin düzenleme yapmak uygun değildir. Sağlık yöneticileri hizmet verdikleri kurumda nasıl bir çalışma şablonu uygun olacaksa bu şablonu çıkarır, il müdürünün uygun görmesi ve onaylaması halinde hayata geçirir. Mecbur kalınmadıkça hastaneye müracaat edilmeyen, hasta sayısının minimum düzeye indiği, acil hizmetin dışında diğer tedavilerin mümkün olduğunca ertelendiği bir dönemde sağlık bakanlığının en son gönderdiği yazıda en az iki vardiya uygulanması talimatını vermesini doğru bulmuyoruz. Bu anlamda tüm sağlık kurumlarını aynı şartlara zorlamanın uygun olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle bu talimatın bakanlık nezdinde tekrar değerlendirilmesinin uygun olacağını ifade ediyoruz " dedi.

En son çıkarılan ek ödeme yönetmeliğinin adaletsiz olduğunu, çalışma barışını bozacak nitelikte olduğunu, tüm sağlık çalışanlarını kuşatmadığını, birilerinin öne çıkarılırken, birilerine ise daha önceden verilen katsayıların düşürüldüğünü, bunun asla kabul edilmeyeceğini ifade ettiklerini belirten Saatcı, "Bu konuda genel merkez yöneticilerimiz bakanlık nezdinde gereken girişimlerde bulunmuş, bakanlık yetkilileri de yönetmeliğin revize edilebileceği sözünü vermişlerdi. Bu düzenlemenin yapılmasının önemli olduğunun, bu konunun takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Sağlık ordusuna alınacak 32.000 kişiyi önemsediklerini belirten Saatcı, "Avrupa ülkelerindeki nüfus ve sağlık çalışanı açısından değerlendirildiğinde, alınacak bu sayınında yeterli olmadığını, bu nedenle iş yükü altında ezilen sağlık çalışanlarının sosyal yaşamlarının olabilmesi için sayının artırılmasının uygun olacağını ifade ediyoruz” dedi

Sağlık-Sen Çorum Şubesi olarak; Bu kriz döneminde il müdürümüzün talep etmesi halinde, elimizden gelen her türlü desteğe hazır olduğumuzun bilinmesini istiyor, gündemin yoğun olduğu böyle bir dönemde bizleri kabul ettiği, zaman ayırdığı için il sağlık müdürümüze teşekkür ediyoruz" açıklamalarında bulundu.

İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı da nezaket ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı'ya teşekkür etti.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.