banner1752

 Bilişim Sektörüne Destekler Anlatıldı
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Çorum Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Özgür Yalçın, ilimizde bilişim sektöründe faaliyetlerini sürdüren firmalara kamunun sağlayabileceği destekler konusunda bir bilgilendirme yaparak firmaların kendi aralarında dernekleşmesi veya başka bir oluşum kurmaları halinde bu desteklerden daha fazla yararlanabileceğini vurguladı.
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda yapılan ve OKA Çorum Yatırım Destek Ofisi tarafından organize edilen “Bilişim Sektörü ve Kamu Destekleri” konulu bilgilendirme toplantısına çok sayıda firma temsilcisi ve çalışanı katıldı.
Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün günümüzde ülkemiz açısından önemli olduğunu hatırlatarak Türkiye’nin büyüme ivmesine önemli katkılar sağlamaya namzet en önemli sektörlerden birisi olması, yüksek katma değer yaratması gibi unsurları ile 2023 yılı için belirlediği 500 milyar dolar ihracatına ulaşması adına desteklenmesi gereken öncelikli sektörlerden birisi olarak görüldüğünü ifade eden Özgür Yalçın, “Bu farkındalık çerçevesinde bugün ülkemizde hem kamu kurumları hem de özel kuruluşlar tarafından bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren başta KOBİ’ler olmak üzere birçok işletmeye çeşitli alanlarda teşvik ve destekler verilmektedir. Bu itibarla, özellikle üretim ve ihracat aşamalarında ülkemiz işletmelerini destekleme amacı taşıyan bilişim sektörüne yönelik teşvik ve destekler hakkında siz değerli üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla bu toplantıyı düzenledik” dedi.
Bilişim sektörünün yurt dışında yapacağı tanıtımlara ilişkin reklam, pazarlama, danışmanlık ve organizasyon giderlerinin yüzde 50 oranında ve yıllık 300 bin dolara kadar, fuarlara katılım giderlerinde yüzde 70 oranında yıllık 100 bin dolara kadar, Google, Yahoo, Baidu ve Yandex gibi çok kullanılan arama motorlarında yapacakları tanıtımlara yüzde 50 oranında ve yıllık 100 bin dolara kadar, sektörel ticaret ve alım heyetlerinin ulaşım, konaklama ve organizasyon giderlerinde yüzde 70 oranında ve 150 bin dolara kadar, kurumsallaşma adına alınacak alacakları danışmanlık hizmetlerinin yüzde 50 oranında ve 200 bin dolara kadar destek alınabileceğini anlatan Özgür Yalçın, bunun için öncelikli olarak bilişim firmalarının biraraya gelerek dernekleşmesinin şart olduğunu, çatı örgütü olarak Çorum TSO’nun da firmalara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu dile getirdi.
Ekonomi Bakanlığı tarafından 2012/4 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi ve 2012/3 sayılı Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları Hakkındaki Tebliğlerle ilgili bilgiler sunan Özgür Yalçın bilişim firmalarının yurtdışı birim, bilgisayar oyunu, aplikasyon, yurtdışı tanıtım, fuar, arama motoru, ticaret heyeti, danışmanlık, rapor, belgelendirme gibi alabilecekleri destekleri de anlattı.
Yalçın bilişim sektörünün 250 milyon dolar ihracatını 2013'te 1 milyar dolara 2023'te 10 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediğini de dile getirerek Gazi Caddesi İl Genel Meclisi 3. Katında hizmet veren Çorum Yatırım Destek Ofisi olarak her türlü projeye destek sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.
Toplantı soru-cevap bölümü ve anket doldurulması ile sona erdi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.