'Yeni Hükümetten Beklentimiz Yüksek'
TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 61’inci Hükümet Programı’na ilişkin görüşlerini açıkladı. Çenesiz, 61’inci Hükümet Programı’nda, Türkiye'nin çözüm bekleyen sorunlarının önemli bir bölümüne yer verilmiş olmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyerek, “Bugün ihtiyaç duyulan önlemler sadece ekonomik istikrara ve büyümeye indirgenemeyecek çaptadır” dedi. 
Erdem Çenesiz açıklamasında, hükümet programında yer alan cari dengenin makul seviyelerde tutulması, istihdam, büyümenin ihracata dayalı olması, kıdem tazminatı fonunun kurulması, kayıt dışılığın azaltılması ve mesleki eğitim gibi konularda belirtilen hedeflerin, TÜRKONFED olarak kuruluşlarından bu yana savunucusu oldukları fikirler olduğunu, programda yer alan AB üyeliği ile ilgili kararlı tutumu da son derece sevindirici bulduklarını belirtti.
Çenesiz, TÜRKONFED olarak önemle üzerinde durdukları bir başka konunun “Bölgesel Kalkınma” olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “Kalkınma ajanslarının yeni hükümet programı ile beraber yerel inisiyatif ve sivil toplumun daha etkin olduğu bir yapıya kavuşturulması, bölgesel kalkınmanın hızlanmasına sebep olacaktır.”
Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşması için yeni bir anayasa hazırlanmasının öncelikli bir konu olduğunu belirten Çenesiz açıklamasına şöyle devam etti: “Yapılacak yeni toplum sözleşmesinin demokratik hukuk devletinin tüm unsurlarını içermesi, çoğulcu bir bakış açısıyla, toplumsal çeşitliliğin bir zenginlik olduğu bilinciyle hazırlanması hepimizin ortak dileğidir. Anayasa’nın geniş bir mutabakatla hazırlanması ülkenin demokratik olgunluğu ve dünya ligindeki yeri açısından son derece önemlidir.”
“Belirtilen hedeflerin gerçekleştirilmesi bu çerçevenin nasıl uygulanacağı ile de yakından ilişkili olacaktır. Taraflar arasında sağlıklı bir tartışma ortamının ve toplumsal uzlaşmanın uygulama başarısı açısından taşıdığı önem ortadadır” diyen Çenesiz, yeni hükümetten beklentilerinin yüksek olduğunu; TÜRKONFED olarak sürece destek vermekten memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.