Vergi Rekortmenleri Açıklandı

Çorum'da 2014 yılına ait kurumlar vergisi, yıllık gelir vergisi ve kira vergisinde ilk 100’e giren kurum ve şahıslar belli oldu.
İl Defterdarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre kurumlar vergisi şampiyonu Uğur Makine olurken, yıllık gelir vergisi rekortmeni 1. Noter, kira geliri rekortmeni ise Osmancık’tan İzzet Karakaş oldu.
 
KURUMLAR VERGİSİ’NDE ŞAMPİYON UĞUR MAKİNA
Buna göre kurumlar vergisinde Uğur Makina matrah 10 milyon 930 bin 615 TL ilk sırada yer alırken, 7 milyon 837 bin TL ile isminin açıklanmasını istemedi. Kurumlar vergisinde Alapala Makine 5 milyon 150 bin TL ile üçüncü sırada yer alırken, Öz Ak Gıda 4 milyon 161 bin TL ile dördüncü, Kavsan Ayakkabı ise 4 milyon 161 bin TL ile beşinci sırada yer aldı.
 
GELİR VERGİSİ’NDE İLK SIRA 1. NOTER’İN
Yıllık gelir vergisinde ise 1. Noter adına Mustafa Uzun 1 milyon 158 bin TL ile birinci olurken, 1 milyon 51 bin TL ile Erdem Çenesiz ikinci, 891 bin TL ile isminin açıklanmasını istemeyen isim üçüncü, 713 bin TL ile Ergün Sepetçi dördüncü, 586 bin TL ile Mustafa Duduoğlu beşinci sırada yer aldı.
 
KİRA GELİRİ ŞAMPİYONU OSMANCIK’TAN ÇIKTI
Diğer yandan 2014 yılına ait kira geliri vergisi rekortmenleri de açıklandı. Buna göre Osmancık’tan işadamı İzzet Karakaş matrah 311 bin TL ile ilk sırada bulunurken, 259 bin TL ile Neşet Fakı ikinci, 251 bin TL ile Ali Tuzcu üçüncü sırada yer aldı.
Kira geliri vergisinde İhsan Yalçın 240 bin TL ile dördüncü sırada yer alırken, 237  bin TL ile Uğur Kılıç beşinci sırada yer aldı.
 
63 MİLYON GELİR ELDE EDİLDİ
İl Defterdarı Ali Sormaz, 2014 yılında vergilerden 63 milyon TL gelir elde edildiğini belirterek, “2014 yılı kazançları üzerinden vergi tahakkuk eden gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimizi kutluyor, teşekkürlerimle birlikte hayırlı ve bol kazançlar elde etmelerini can-ı gönülden temenni ediyorum” dedi.
Sormaz açıklamasında şunları söyledi:
“2014 yılı vergilendirme dönemine ait olup, 2015 yılı Mart ve Nisan aylarında Vergi Dairesi Müdürlükleri ile Malmüdürlüklerimize verilen beyannameler üzerinde yapılan incelemelerde ekli listelerde belirtilen mükelleflerimizin yine karşılarında gösterilen tutarlarda gelir /kazanç beyan ederek vergi rekortmenleri sıralamasında ilk 100 (yüz) mükellef arasına girdikleri tespit edilmiştir.
Sahibi bulundukları emek ve sermayelerini ilimiz ekonomisinin emrine tahsis ederek mal ve hizmet üretimi yapan, sayıları 10.000’leri bulan Çorumluya iş imkanı sağlayan, yaptıkları veya imal ettikleri mal ve hizmeti acımasız rekabet koşullarında iç ve dış pazarlara satma becerisini gösteren ve bütün bu faaliyetleri sonucunda hazinemize vergi ve sigorta adı altında kaynak aktararak Devletimize karşı olan yükümlülüklerini yerine getiren başta ekli listedeki mükelleflerimiz olmak üzere 2014 yılı kazançları üzerinden toplamda 63.000.000-TL. vergi tahakkuk eden gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimizi kutluyor, teşekkürlerimle birlikte hayırlı ve bol kazançlar elde etmelerini can-ı gönülden temenni ediyorum.”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.