banner1672
banner1673

“Katılım bankacılığının, pazar payı arttırılmalı”

Bünyesinde katmış olduğu önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyindeki bölüm/programlar, müfredata eklenen dersler ve kurulan uygulama ve araştırma merkezi ile katılım bankacılığı alanında önemli gelişmeler kaydeden Hitit Üniversitesi, bu doğrultudaki farkındalık çalışmalarına da tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan başkanlığında düzenlenen toplantıda ilimizde faaliyetlerini sürdüren Ziraat Katılım Bankası, Vakıfkatılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası şube müdürleri ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcıları, İİBF Bankacılık ve Finans Bölümü, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü ve İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim elemanları bir araya geldi.

“KATILIM BANKACILIĞI SEKTÖRÜ DÜNYADA YAKLAŞIK 2.3 TRİLYON USD’LİK BİR HACME SAHİP”

Toplantıda yapmış olduğu konuşmada Rektör Alkan, dünyada katılım bankacılığı sektörünün yaklaşık 2.3 trilyon USD’lik bir hacme sahip olduğunu ifade ederek, turizm, gıda, kozmetik, spor, sağlık gibi diğer araçlarla beraber yaklaşık 2 milyara yakın Müslümanı ilgilendiren helal sektöründe 3 trilyon USD’nin üstünde bir pazar payının bulunduğuna dikkat çekti.

“KATILIM BANKACILIĞI SEKTÖRÜNÜN PAZAR PAYININ ARTTIRILMASI GEREKİYOR”

Rektör Alkan, “İngiltere’de toplam 20 katılım bankacılığı hizmeti veren kurum bulunuyorken bizler bu konuda daha çok çalışma yapmalıyız. Aktif büyüklüğü itibariyle Türkiye’de %5 oranında bir paya sahip olan katılım bankacılığı sektörünün pazar payının arttırılması gerekiyor” diyerek arzu eden kişi ve kurumlara tüm finansal araçları ile hizmet alternatifi üretilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

“ÜNİVERSİTEMİZ ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYOR”

Hitit Üniversitesi’nin bu alanda önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Rektör Alkan, bu anlamda Hitit Üniversitesi’nde ilk olarak yoğun bir katılımla “Katılım Bankacılığında Yeni Ufuklar” panelinin düzenlendiğini belirterek, yapılan çeşitli etkinliklerde bildirilerin sunulduğunu, katılım bankacılığı ve faizsiz finans eğitimlerinin verildiğini, önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde ilgili derslerin müfredata eklendiğini, İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulduğunu ve son olarak da İslami Bankacılık ve Finans Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın açıldığını vurguladı.

2017 yılında başlatılan Bireysel Emeklilik Sistemi sürecinde de yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen rapor ve Hitit Üniversitesi personelinin fon tercihleri dikkate alınarak çalışmaların yürütüldüğünü belirten Rektör Alkan, faizsiz ve faizli fon tercihi sunan iki ayrı kurumla sözleşme imzalandığını hatırlatarak faizsiz sistemin işleyişine katkı sağlanmaya çalışıldığını sözlerine ekledi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.