31 Temmuz'da sona erecek

Çorum Defterdarı Duran Sercan, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu'nun devlete borcu olan vatandaşlar için önemli fırsatlar sunduğunu kaydederek, kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerektiğinin de altını çizdi.

Defterdar Sercan bugün makamında, 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hakkın bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantı da ilgili kanun hakkında bilgiler veren Sercan, “Söz konusu kanunla, İhtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, Kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, Beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, Geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, İşletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkanı, Kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkanlarla milli ekonomiye kazandırılması, Varlık Barışı konusu ile ilgili hükümlerden yararlanma, 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi gibi önemli imkanlar getirilmiştir” diyerek borçları olan vatandaşları bu imkanlardan yararlanmaya davet etti.

7143 sayılı Kanundan yaralanmak isteyen mükelleflerin, bağlı oldukları her bir vergi dairesine veya mal müdürlüklerine yazılı olarak başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade eden Sercan, “Ayrıca posta yoluyla, Başkanlığımız internet adresi (www.gib.gov.tr) ya da e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden veya motorlu taşıtlar vergisi ve/veya taşıtla ilişkili idari para cezaları için bulundukları ildeki/ilçedeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili vergi dairelerine başvuruda bulunabileceklerdir” dedi.

Matrah artırımı için başvuru süresinin ise 31 Ağustos 2018 olduğunu kaydeden Sercan, “Mükelleflerin söz konusu Kanundan yararlanmak üzere başvuruda bulunmaları kendi menfaatlerine olacaktır. Ayrıca 25.05.2018 tarih ve 30431 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan 7144 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 5. Maddesinde tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutarı gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibaeriyle aktiflerine kayıtlı bulunan taşınmazlarını 30.09.2018 tarihine kadar söz konusu maddede ki şartları taşımak suretiyle yeniden değerleyebilirler” şeklinde konuştu.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.