Hitit’te ‘Sanat’ Yolculuğu
Çorum Hitit Üniversitesi'nin 10. Kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Hitit Üniversitesi ve İskilip Kaymakamlığı'nın ortaklığında düzenlenen “Uluslararası Geçmişten Geleceğe Sanat Sempozyumu ve Sergi Açılışı” Hitit Üniversitesi Erol Olçok Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
26-28 Eylül 2016 tarihlerinde üç gün devam edecek olan “Uluslararası Geçmişten Geleceğe Sanat Sempozyumu”nun ilk olarak sergi açılışı yapılırken ardından sempozyuma geçildi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından telgrafların bildirilmesi ve İskilip Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Muammer Cengil’in sempozyum açılış konuşmasıyla devam etti.
Sempozyumda emeği bulunan herkese teşekkür eden Doç. Dr. Muammer Cengil, başta ilimiz, Hitit Üniversitesi ve İskilip için verimli katkılar sağlayacağını ümit ettiğini ifade ederek katılımcılara teşekkürlerini iletti.
Açılış konuşmasının ardından sempozyumun protokol konuşmalarına geçildi.
İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma, sempozyumun Hitit Üniversitesi ve İskilip’e büyük bir katkı sağlayacağı ifade etti.
“Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. İlçemiz açısından önemli gördüğümüz böylesi bir sempozyumda bulunmanın ve siz kıymetli bilim insanlarıyla bir arada bulunmanın mutluluğu içerisindeyim. Anadolu’nun güzide ili Çorum ve onun kıymetli ilçesi olan İskilip Kaymakamlığı adına burada bulunmaktayım.” diyerek konuşmasına başlayan İskilip Kaymakamı Efecan Şahin, “Anadolu medeniyetlerinin birçoğuna ev sahipliği yapmış olan Çorum ilimizin birçok tarihi ve kültürel mirası bulunmaktadır. Hititlere, Paflagonlara, Galatlara, Romalılara, Danişmentlere, Anadolu Selçuklularına ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış olan bir kentten Bahsetmekteyiz yani İskilip’ten. İskilip Kalesi, Kral Mezarları, Roma Mil Taşları, Evlik Ulu Cami, Şeyh Yavsi Cami, Kekeç Tuzlası, arastalar, hamamlar, çeşmeler, kütüphaneler, külliyeler, el sanatları kültürü ve Bedri Rahmi Eyüboğlu müzesi gerçekten de ilçemiz açısından görülmesi ve gezilmesi gereken önemli yerlerdir. Sadece tarihi yapılarıyla değil doğal güzellikleriyle de insanı büyüleyen tam bir Anadolu kentidir İskilip. Yaylaları, çam ormanları, su kaynakları yürüyüş sporunu sevenler için eşsiz bir olanaktır” dedi.
“Tüm bu özellikleriyle İskilip, ülkemizin ve Çorum ilimizin değerli bir sanat şehri olmaya adaydır. İşte bundan dolayı bölgenin sahip olduğu potansiyeli siz değerli bilim adamlarıyla tekrar keşfetmeli ve yöremize sahip çıkmalıyız.” açıklamasında bulunan İskilip Kaymakamı Efecan Şahin, “Geçmişten Geleceğe Sanat Sempozyumu” ile değerli katılımcılarımızın ortaya koyacağı fikirler, görüşler ve öneriler biz idareciler, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütlerimiz ve halkımız açısından yol gösterici mahiyettedir.” diye konuştu.
Şahin, “Valiliğimizin, Rektörlüğümüzün, Kaymakamlığımızın ve Belediyemizin yapmış olduğu çalışmalarla birlikte bu sempozyum daha da anlam kazanacaktır. Bu vesileyle sempozyumun düzenlemesinde başta Valimize, Rektörümüze, Kaymakamlık çalışanlarımıza, Belediye Başkanımıza, değerli hocalarımıza ve emeği geçen herkese en içten saygılarımı ve şükranlarımı sunarak tekrar hoş geldiniz diyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan saygı ve selamlama konuşmasının ardından “İnsanlığın var olduğu hemen hemen her dönemde yaşam sürmüş olan 14 farklı medeniyetin yer aldığı bir ilde, böylesi bir sempozyuma ev sahipliği yapmak gurur verici. Sergimizde eseri bulunan tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuşarak “Daha çok bilimsel gelişme ve ilerlemeleri göz önünde bulundurup sanat unsurunu göz ardı ediyoruz. Bunun sonucunda da hayatın anlamını kaçırmamıza mahâl vermiş oluyoruz. Bilimselliğin yanında sanat bileşenini de ele almamız gerekiyor. Çünkü estetik kaygıyı ele almadığımızda insanların mutlu olmayacağı ortamlar ortaya çıkabiliyor. Sanat bileşenimizi de yeni kurulmakta olan Güzel Sanatlar Fakültemiz ve bu sempozyum aracığıyla inşallah gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
Rektör Alkan, Üniversite hakkında da kısaca bilgi vererek bugün itibarıyla öğrenci sayısının yaklaşık 18 bin olduğunu ve 200 programla öğrenimlerini devam ettirdiğini ifade ederek, Çorum’a her türlü katkı sağlayan bir üniversite olduklarını, birçok alanda olduğu gibi sanat alanında iş birliklerine ve projelere her zaman açık olduklarını sözlerine ekledi.
Prof. Dr. Canan Nemlioğlu’nun oturum başkanlığında, açılış oturumuna geçilensempozyumun ilk konuşmacısı Prof. Dr. Ayşe Özel, “Estetik Bilimi ve Sanat” konulu sunumunu gerçekleştirdi.
Çorum Müzesi, Alacahöyük ve Hattuşaş’ı ziyaret ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Ayşe Özel, olağanüstü düzenli, Çorum ilinin çok bakımlı olduğunu ve şehrimizle ilgili son derece olumlu izlenimler elde ettiklerini dile getirdi.
Prof. Dr. Ayşe Özel sunumunda, güzel ve estetik kavramlarına ve ayrımlarına değinerek her beğeninin zamana, her toplumun değer yargılarına göre değişebileceğini söyledi.
Güzelin göreceli bir tanım olduğu için insanlar arasında her zaman tartışma konusu ve sorun olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özel, “İnsanoğlu güzellik üzerine yanıt ararken güzelin kaynağına yönelmiştir. Estetik bir varış noktası değil, çıkış noktasıdır. Estetik yorum, eleştiri yapmak demektir.” ifadelerinde bulundu.
Çirkin kavramı üzerinde de duran Prof. Dr. Ayşe Özel, güzelin karşıtı olan çirkinin sanatta başarısızlığı tanımladığını belirterek “Her güzel, düşünülmüş bir etkinliğin sonucunda ortaya çıkar” yorumunda bulundu.
Sempozyumun ikinci konuşmacısı Yrd. Doç. Dr. Zehra Canan Bayer ise “Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kaleminden Tuvale Yansıyan Çorum’un Renkleri ve Biçimleri” adlı sunumunu yaptı.
Yrd. Doç. Dr. Zehra Canan Bayer sunumunda, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yurt gezisi nedeniyle Çorum’da bulunduğu dönemde ele aldığı yazılar, mektuplar ve resimleri ele aldı.
Yazar, Edebiyatçı ve aynı zamanda Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu için Çorum’un ayrı bir yeri olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Bayer, Çorum insanı, pazaryeri, çeşmeleri, hanları, kahvehaneleri, halayı, peyzajı, Reyhan bacısı ve beyaz alçılı evlerinin Eyüboğlu’nun sanat hayatında önemli yer edindiğini ve eserlerinde bunlar üzerinde çalıştığını ifade etti.
Ressam Eyüboğlu’nun eserlerinin görselleri eşliğinde gerçekleştirdiği sunumunda Yrd. Doç. Dr. Bayer, Çorum için Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Yolları, evleri ve benim bildiğim, sevdiğim Anadolu’dur” söyleminden bahsederek Eyüboğlu’nun Çorum gezisinin yaşam serüveninde bir dönüm noktası olduğunu belirterek milli sanatın gelişmesi açısından çok büyük katkısının var olduğunu da sözlerine ekledi.
Son konuşmacı Doç. Dr. Bülent Salderay da “Algı Psikolojisi ve Görsel Sanatlar” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Duyum ve algı kavramlarını tanımlayarak bu iki unsurun farklı olduğunun ancak bir bütün olarak ele alındığını ifade etti.
Duyum olmadan algının olabilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Doç. Dr. Bülent Salderay, algının özelliklerinin algı alanı, dayanağı, algıda bütünlük, değişmezlik, figür-fon ilişkileri, derinlik algısı, algıda seçicilik ve algı yanılmaları olarak sıraladı.
Çeşitli görseller eşliğinde gerçekleştirdiği sunumunda Doç. Dr. Salderay, algıyı etkileyen etmenlerin ise iç/fizyolojik ve dış/çevresel etmenler olarak ikiye ayrıldığını ifade ederek insan algısının nasıl gerçekleştiğini bilmede algı kontrolünün sağlanmasının algı yönetimi için önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Aynı zamanda endüstri, reklamcılık ve yeni medya gibi alanların algı yönetimini çok iyi kullandığını açıklayan Doç. Dr. Bülent Salderay, günümüz teknoloji ve bilişim dünyasında görsel sanatların, teknoloji ve bilişimle gerçekleştirmiş olduğu etkileşim sayesinde kitle sayısının en üst düzeye ulaşmasına katkıda bulunduğunu belirtti.
Sempozyumun sonunda konuşmacılara teşekkür belgesi takdiminde bulunulmasının ardından sempozyum sona erdi.
26-28 Eylül 2016 tarihleri arasında üç gün sürecek sempozyumda 118 bildiri sunulacak. 

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.