İlhan Koyuncu ‘Belediye Hukuk Tanımıyor’
Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Çorum Belediyesi’ndeki üyelerinden yaklaşık 20 aydır aylık elli lira dayanışma aidatı kesilmesi sonucu konuyu yargıya taşıdıklarını, yargı kararına rağmen kesintiye devam edilmesi üzerine sendika avukatı tarafından icra takibinin başlatıldığını söyledi.
Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Ankara’ya gitmek üzere Çorum’a uğradı. Kamu Sen Çorum Şubesi’ni ziyaret eden Koyuncu, burada yaptığı açıklama ile Çorum Belediyesi’ni topa tuttu.
Koyuncu, Çorum Belediyesi’nin üyelerinden dayanışma aidatı kestiğini, bu konuyu yargıya taşıdıklarını, yargı kararına rağmen kesintiye devam edilmesi üzerine tekrar Çorum Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunarak hukuksuzluğun önüne geçmek istediklerini söyledi.
Kesilen aidatları icra kanalıyla belediyeden tahsil ettiklerini, bu paraları işçilere iade edeceklerini bildiren Koyuncu, belediyenin halen kesintiye devam etmesine bir anlam veremediklerini dile getirerek, belediye yöneticilerini hukuk tanımamazlıkla suçladı.
Şu anda hukukun çiğnendiğini dile getiren Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, “Ülkemizin imzaladığı uluslar arası sözleşmeler ve Anayasamızın 90. maddesi kamu görevlilerine toplu sözleşme ve grev hakkı tanımaktadır. Ülkemizdeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de verdiği kararlarda “Memurun toplu sözleşme ve grev hakkı vardır” demiştir.
Danıştay 1. Dairesi’nin 17 Kasım 2005 tarih, 2005/1067 Esas, 2006/1363 No.lu; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 21 Kasım 2006 tarihli kararları ise memurların toplu sözleşme hakkının olduğu yönündedir.
Bu yasal dayanakla, yerel yönetimlerde çalışanlar için önemli kazanımlar elde edilmiş olsa da hedeflerimizin çok gerisinde olduğumuz bir gerçektir. Kazanımlarımıza rağmen, kurumlardaki ücret adaletsizliği, keyfiyet ve uygulama birliğini sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmaması, çalışma ortamının uygunsuzluğu,  tayin, terfi, atama ve görevde yükselme yönetmeliğinden kaynaklı adaletsiz uygulamalar gibi pek çok sorun, yerel yönetimlerde hizmet kalitesinin artmasının önündeki en önemli engellerdir.
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Yerel Hizmet-Sen olarak 57, 58, 59 ve 60’ıncı Hükümetler nezdinde sabırla, inatla, ısrarla toplu görüşme masalarında çözüm aradık. Hükümetlerin memura karşı önyargılarını ortadan kaldırmak için her alanda, her zeminde mücadele verdik. Özellikle, 4688 sayılı yasa değişikliği kamu çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamamıştır.  Yerel yönetimlerde Sosyal Denge Sözleşmesinde keyfiyet içeren yapılabilir ifadesi birçok kurumda çalışanları aleyhine kullanılmıştır. 
4 Nisan 2012-6289 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunun 32. Maddesi çerçevesinde sözleşmeler yapılmaya başlandı. Sendikal faaliyetlerde üyelerin ve çalışanların çıkarları için yapılması gerekirken bazı sendikalar kendi çıkarlarını gözeterek çalışanları mağdur etti. Sosyal Denge Sözleşmesi yaptıkları kurumlarda diğer sendika üyelerine 40 ile 50 TL tutarında dayanışma aidatı koydular. Dayanışma aidatı 4688 sayı yasanın 28.maddesinin ikinci bendine de ‘’Toplu sözleşme ikramiyesi hariç olmak üzere toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmasında sendika üyesi olan ve sendika üyesi olmayan kamu görevlileri arasında ayrım yapılamaz.’’ hükmü mevcuttur. Aynı hizmet kolunda faaliyetlerini yürüten üç sendika bir araya gelerek bu yanlıştan dönmesi için görüşmeler yapıldı ancak Ben Bir-Sen ikna olmadı ve dayanışma aidatı ile diğer sendika üyelerine sendikal baskılara devam etti. Türk Yerel Hizmet Sendikası olarak bu haksız uygulamaları yargıya taşıdık. Mahkeme sonuçları çalışanlarımızın lehine kararlar vererek dayanışma aidatının alınamayacağını, kamu çalışanların da ayrım yapılamayacağı, sendikaya üye olma ya da olmama ve üye olacağı sendikayı seçme özgürlüğünü kısıtlayıcı sonuçlar meydana getireceği yönünde kararlar vererek dayanışma aidatının hukuksuz olduğu hükmünde lehimize kararlar vermiştir. Çorum Belediyesi’ndeki üyelerimizden yaklaşık yirmi aydır aylık 50 lira dayanışma aidatı kesilmesi sonucu konu yargıya gitmiş; yargı kararına rağmen kesintiye devam edilmesi üzerine sendikamız avukatı tarafından icra takibi başlatılmış ve kişi başı 1.150,00 şer TL Çorum Belediyesinden tahsil edilmiş ve bugün sizlerin huzurunda üyelerimize takdim ediyoruz. Sendikalı olan olmayan, tüm kamu görevlilerini ve diğer sosyal kesimleri bu onurlu ve haysiyetli sendikal mücadelemize davet ediyoruz” diye konuştu.
Genel Başkan Koyuncu’nun düzenlediği basın toplantısına Kamu-Sen İl Başkanı Mahmut Alparslan, Kamu-Sen’e bağlı sendikaların başkanları ile bazı sendikacılar da katıldı. 
Toplantının sonunda dayanışma aidatı altında parası kesilen ve icra ile yeniden tahsil edilen işçilerin paraları iade edildi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.