“Engelsiz bir hayat için engelleri birlikte aşalım”

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle Çorum Organize Bölgesinde en fazla engelli istihdamı yapan işyerlerini ziyaret etti.

Şahan, Organize Sanayi Bölgesinde en fazla engelli istihdamı sağlayan Alapala Makine, Yağmaksan ve Greyder Ayakkabıyı ziyaret etti.

İşverenlere Engelli Çalıştırma noktasında verilen Sigorta Prim Teşviki, Engellilere yönelik İş-Kur’un yürüttüğü Hibe Programları hakkında bilgiler verdi. İşyerlerinde çalışan engelli gençlerle de buluşan Şahan, sorun ve taleplerini dinledi.

Ziyaretlerde açıklamalarda bulunan Şahan, “Engelli yurttaşlara sahip çıkma çağdaş bir toplum olmanın gerekliliğidir. Engelli bireylerin sağlık, sosyal yaşam ve istihdam gibi yaşamsal hizmetlerden tam ve eksiksiz bir şekilde yararlanmaları en temel insan hakları olarak görülmelidir. Engelliler ve ailelerinin yaşam kalitelerini artırmak, geleceğe umut ve güvenle bakabilmelerini sağlayacak şartların oluşturulmasının İŞKUR olarak öncelikli görevlerimiz arasında olduğunu düşünüyoruz.” Çalışma hayatına atılan engellilerin önemli bir insan gücü kaynağı olduğunu belirten İl Müdürü Şahan; Engelli kardeşlerimizin çalışma hayatına aktif olarak katılımlarının sağlanması açısından istihdam edilip iş bulmaları, işgücü piyasasında aktif rol alabilmeleri için mesleki eğitimleri ve doğrudan üretim mekanizmalarında görevlendirilmeleri sosyo-ekonomik kalkınmanın bir göstergesidir.” dedi.

NÜFUSUN YÜZDE 10’U ENGELLİ

Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unun engelli vatandaşların oluşturduğunu düşünüldüğünde engelli olmanın bir kusur olmadığı, aynı zamanda herkesin birer engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmamasına işaret eden Ali Şahan, “Bu açıdan engellilerin sorunlarına daha duyarlı olmak ve onların işgücü piyasasında rahatlıkla yerlerini alabilecek şartları oluşturabilmek adına gerek işverenlerimize ve gerekse sivil toplum kuruluşları ile yerel yönetimlerin desteğine ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu. İl Müdürü Şahan sözlerini şöyle sürdürdü: “Çorum İŞKUR olarak engelli kardeşlerimizin hem meslek edinmeleri hem de edindikleri mesleklerde istihdamlarını sağlanmak için önemli projeler ve çalışmalar yürütüyoruz. Bu anlamda 2018 yılında Engelli Ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonun kararı çerçevesinde iş kurmak isteyen 11 engelli vatandaşımıza kendi işini kurma fırsatı verdiklerini belirtti. Proje kapsamında Engelli Ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonun kararı çerçevesinde toplam 439.719,60 TL kaynak tahsis edilmiştir” şeklinde konuştu. 

Daha sonra Şahan, Organize Sanayi Bölge Müdürü Yaşar Şahin ile ÇOSİAD Başkanı Hayri Şamlı’ya Sanayi bölgesinde yaşanan trafo patlaması nedeniyle geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.